تبلیغات
وجدان بیدار - ده نکته به مناسبت میلاد رسول الله(ص) و امام صادق(ع)
 
وجدان بیدار
اللهم عجل لولیک الفرج
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : منتظر عاشق
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
طرفدار کدام تیم هستید؟

ده نکته به مناسبت میلاد رسول الله(ص) و امام صادق(ع)

به نام خداوند دانا و توانا

این ایام یاد آور میلاد برترین رسول الهی و امام صادق(ع) است تولد آن ذات­های پاک را تبریک می­گویم.

هر چند قرن­ها از طلوع و غروب آن نبی مکرم (ص) و امامان معصوم(علیهم­السلام) می­گذرد ولی جامعه­ی بشری همچنان (شدیدا) نیازمند اجرایی شدن آموزه­های دین مبین اسلام است.

آن روز که رسول الله(ص) طلوع کرد دختران را زنده به گور می­کردند و اکنون نیز داعشی­ها بر اثر جهل و تعصب  گردن زدن و تیر باران کردن مسلمانان را قانون زندگی خود کرده­اند و حتی دیگران  را به تماشای گردن زدن  مسلمانان دعوت می کنند! در آن زمان بت پرستی رایج بود اکنون گاو پرستی و ...وجود دارد.

اکنون که در پرتو این همه امکانات،از جهان با این فراخی به دهکده­ی جهانی تعبیر می­کنند ، بشریت  در تب گمراهی و جهالت­ها می­سوزد.راستی این همه اشتباه از کجا و چگونه آمده است؟

 علامه جعفری«ره» فرموده­اند: «به عقیده ما،بشر یک میلیون اشتباه ندارد، بلکه تنها و تنها، یک اشتباه مرتکب شده است و آن این است که هدف و ایده آل زندگی خود را نمی­داند»

.این ایام خجسته لحظاتی زیبا برای خودسازی و یافتن هدف و ایده آل برتراست. مرحوم  طباطبایی«ره» فرموده­اند: «کاری مهمتر از خودسازی نداریم.» و به نظر می­رسد ایام میلاد آن رسول اعظم(ص) فرصتی برای تطبیق خویشتن بر آموزه­ها و دستورات آن رسول اعظم است. به مناسبت این ایام خجسته نکاتی را تقدیمتان می­کنم:

1- نیش خواهی خورد

پیامبرخدا(ص) برترین رسول الهی است و بهتر از او به دنیا نیامده است و نخواهد آمد و دین اسلام نیز صراط او بود دارای مکارم اخلاق بود و درستایش اخلاق و رفتار و کردار او تمجیدها و تکریم­ها وارد شده است؛آن حضرت چون به تبیین و تبلیغ شریعتش پرداخت،عده­ای شیفته­ی او شدند و برخی­ها تهمت و نیش زنان او را آماج حملاتشان قرار دادند.او را مجنون و ساحر خواندند،سنگش زدند و به او گفتند افسانه­ی گذشتگان را برای ما آورده ای! به او گفتند اگر پیامبری باید باغها داشته باشی و خانه­ات از طلا ساخته شده باشد! و این چه رسولی است که از جنس بشر است؟!

بنابراین هرکسی هستی و در هرجایگاهی قرار داری، و هر طوری هم حرکت کنی، بدان در جامعه افرادی مریض و تنگ نظر وجود دارند،که از تهمت و نیش و غیبت،پرونده­سازی و اذیت و آزار آنها در امان نخواهی بود.چه بهتر آزار و اذیت­ها را در ره دین متحمل شوی.

2-بدنی شناژ نشده 

برخی­ها به محض این که ساختمانی شناژ شده می­سازند ذهنشان به استحکام ساختمان معطوف می شود  و غافل از این که بدنشان شناژ نشده است و با این بدن­های شناژ نشده باید همیشه منتظر اخبار ناخوش آیند بود.

رسول خدا صلّى اللّه علیه و آله هرگاه جوش کوچکى در بدن خود مى‏دید به خداوندپناه مى‏برد و اظهار مسکنت و زارى در برابر او مى‏نمود. به او عرضه مى‏داشتند: یارسول اللّه، چیز مهمى نیست؛مى‏فرمود: خدا اگر بخواهد چیز کوچک را بزرگ، وچیز بزرگ را کوچک خواهد نمود.

امام سجاد(ع) نیز جملاتی دارد که گویای این است خدای بدنی شناژ نشده دارم . اللهم و انک من الضعف خلقتنا و علی الوهن بنیتنا، و من ما مهین ابتداتنا، فلا حول لنا الا بقوتک و لا قوه لنا الا بعونک. فایدنا بتوفیقک و سددنا بتسدیدک.

خدایا تو ما را از ضعف آفریدی و از سستی بنیانمان نهاده ای و از نطفه بی ارزش ما را بنا نهادی، پس هیچ حول و قوه ای جز قوه و کمک تو نداریم، پس به توفیق خود ما را مؤ ید گردان و استحکام وجودی و ایمانی ما را تشدید فرما.

وقتی این جسم شناژ نشده به مریضی مبتلا شود اولیای الهی به عبادت کردن پناه برده اند؛ امام زین العابدین علیه السّلام فرمود: امیر مؤمنان علیه السّلام به مصیبتى دچار نشد جزآنکه در آن روز نماز مى‏خواند و بر شصت مسکین صدقه مى‏داد و سه‏روز هم روزه مى‏گرفت. و به فرزندان خود فرمود: هرگاه به مصیبتى دچار شدیدهمین گونه که من عمل کردم عمل کنید، زیرا رسول خدا صلّى اللّه علیه و آله را دیدم که چنین مى‏کرد .

3- اخلاص چهل روزه

رسول اکرم (ص) می فرمایند: مَن أخلَصَ لِلّهِ أربَعینَ صَباحا ظَهَرَت ینابیعُ الحِکمَةِ مِن قَلبِهِ عَلى لِسانِهِ.؛هر کس چهل روز خود را براى خدا خالص کند چشمه‏ هاى حکمت از قلب وى بر زبانش جارى مى ‏شود.

آیت الله مظاهری می­فرمایند: اگر کسی در این دنیا خدا را نداشته باشد در همان قدم اول می‌ماند. ضعف عصب، دلهره و اضطراب خاطر، نگرانی و غم و غصه از همین‌جا پیدا می‌شود. آن که خدا را دارد غم و غصه، دلهره، اضطراب‌ خاطر و نگرانی ندارد؛ «اِلا اِنَّ اَوْلِیاءَ اللّهِ لاخَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَلاهُمْ یَحْزَنُونَ» (یونس/62)

هر نفس نو می شود دنیا و ما        بی خبر از نو شدن اندر بقا

عمر همچون جوی نو نو می رسد     مستمری می نماید در جسد

4- آرزوی پیامبر(ص)

در سنن النبی مرحوم علامه طباطبای«ره» آمده است،آرزوی رسول­الله(ص) این بود که یک شب داشته باشد و یک شب نداشته باشد تا در دل آن شبی که داشت دستان تشکرآمیزش به آسمان بلند شودو درشبی که نداشت دستان نیازمندش آسمانی شود.روح این روایت گویای این نکته است که آرزوی آن حضرت اتصال همیشگی با خداوند دانا و توانا بوده است.

در همین کتاب آمده است که رسول خدا (ص) در دعاى خود مى فرمود: خدایا، مرا مسکین و تهیدست‏زنده بدار، و مسکین و تهیدست بمیران، و در زمره مسکینان و تهیدستان محشورفرما.و نیز فرمودهمه­ی خوشبختی­ها در داشتن عمری طولانی است که در ره خدا صرف شود.«السعاده کل السعاده طول العمرفی­طاعه الله.» اکنون تا چه اندازه به این سنخ از فرمایشات عمل می­کنیم؟

5- امان از دلهای تاریک

پیغمبر اکرم (ص) با آن جاذبه‌اش همه را جذب می‌کرد، اما نمی‌توانست در آن دلهایی‌که تاریک بود و در آن افرادی که رابطه‌ای با خدا نداشتند تأثیر بگذارد. هدایت قرآن برای متقین است. شما ببینید، اول سورة بقره: «بِسْمِ اللّهِ الْرَّحْمنِ الْرَّحیم، الم، ذلِکَ الْکِتابُ لارَیْبَ فیهِ هُدیً لِلْمُتَّقینَ».می‌گوید قرآن، معلم وهادی است، اما برای متقین و نه دیگران این «هدی للمتقین» دوجور می‌شود تفسیر کرد: یک معنا این است که برای تشریف و تعظیم متقین قرآن شریف می‌فرماید: من آمدم برای متقین؛ اما یک معنای دیگر این است که قرآن می‌تواند روی افرادی اثر بگذارد که متقی باشند، اما اگر گناه دل کسی را سیاه کرده باشد، دیگر نمی‌تواند قرآن، جاذبة پیغمبر، جاذبه قرآن، جاذبة ائمه‌طاهرین روی آن اثر بگذارد.این آیه‌ای می فرماید اگر دل سیاه باشد، نه این‌که اثر نمی پذیرد، بلکه بدتر می‌شود.
امام حسین علیه‌السلام در روز عاشورا از مردم خواست ساکت شوند تا با آنها صحبت کند، هرچه گفت ساکت نشدند بعد به آنها فرمود: «قد ملات بطونکم من‌الحرام» ؛ شکمهایتان از حرام پرشده و دلها سیاه و تاریک شده است.

با سیه دل چه سود گفتن وعظ؟ نرود میخ آهنین در سنگ.

6- رعایت اخلاق اسلامی

پیامبر اسلام(ص) فرمودند:«من برای اتمام مکارم اخلاق مبعوث شده ام.توجه به امور اخلاقی یکی از نیازهای شدید جامعه­ی امروزی ماست.به یقین اگر در انتخابات­ها به اصول اخلاق اسلامی پایبند باشیم بسیاری از مشکلات و رنج ها بر مردم تحمیل نمی شود .امام صادق (ع) می­فرماید:«خداوند متعال پیامبرانش را با مکارم اخلاق بر دیگران امتیاز بخشید. پس هر کس خود را آراسته به فضایل اخلاق یافت، خداوند را بر این نعمت بزرگ شاکر باشد و هر کس خود را از آن بی بهره یافت به درگاه خدا تضرع و زاری کند و آن را از او بخواهد.»

اکنون نیز افرادی به اولیای الهی نزدیکند که بیش از دیگران اخلاق اسلامی را رعایت کنند.بسیاری از مشکلات جامعه­ای امروزی ما به خاطر شکستن نکات اخلاقی است. در جامعه ای که غیبت کردن و تهمت زدن قانون زندگی ها شود برکات و نزولات آسمانی را مانع خواهد شد.در عصر حاضر نیز یکی از مشکلات جامعه وجود غیبت و تهمت های آخرت سوز است در پرتو رعایت  اخلاق اسلامی  و مبارزه با نفس قحطی غیبت  و تهمت حادث خواهد شد و در نتیجه رضایت و برکات الهی نازل خواهد شد.

آیت الله مظاهری نوشته اند:« استاد بزرگوار ما، مرحوم امام خمینی«ره» فرمود: آن کسانی که در روح آنها غیبت روی غیبت متمرکز بشود، این غیبت ها به روح آنان رنگ می‌دهد، و در نتیجه هویت آنها عوض می‌شود، و به صورت سگی در می‌آیند. این سگ جهنم می‌رود و در آن جا غذا می‌خواهد. در آن جا غذایش چیست؟ آنچه که قرآن در این‌باره می‌گوید: این است که غیبت های او، آن گوشت های گندیده و آن گوشت های کثیف را به جهنم می‌برند، و در آن جا نان و خورش این سگ می‌شود.

و این همان توضیح و تفسیر روایتی است که می­فرماید: «الغیبه ادام کلاب اهل النار»؛غیبت نان و خورش سگهای جهنم است.

شخصی به نام ... نزد پیامبر اکرم(ص) غیبتی کردپیامبر فرمود: چرا غیبت کردی؟ استفراغ کن. پیامبر(ص) حال کشف به او دادند. او استفراغ کرد و یک مقدار گوشت گندیده از دهانش بیرون آمد. گفت: یارسول‌الله، من گوشت نخورده بودم. فرمود: مگر نخواندی: «لایَغْتَبْ بَعْضُکُمْ بَعْضاً اَیُحِبُّ اَحَدُکُمْ اَنْ یَأکُلَ لَحْمَ اَخیهِ مَیْتاً فَکَرِهْتُمُوهُ» (حجرات/12). 

در پرتو این اخلاق اسلامی گره گشایی از کار دیگران رونق می گیرد و و کوچه و خیابان ها سرشار از ایثار می شود.از افراد چند شغله خبری نخواهد بود و از این همه جوان بی کار بسیاری جذب کار می شوند.

 مرحوم  کلینی ـ ره ـ در کافی نقل می‌کند که کسی را به صف محشر می‌آورند، روسیاه، چشمها از ترس فرو رفته، غل و زنجیر شده و بر پیشانی‌اش نوشته شده «آیس من روح‌الله». خطاب می‌شود: این خائن به خدا و خائن به پیغمبر است. بعد هم خطاب می‌شود که این را به روی در آتش جهنم بیندازید. بعد خطاب می‌شود: این کسی بود که می‌توانست گره از کار مسلمانها بگشاید اما نمی‌گشود.

7- انتقام نگرفتن

رسول خدا (ص)فرمود: اگر توانستى که در تمام روز و شب خود حقد وکینه‏اى از کسى به دل نداشته باشى چنین کن، زیرا این از سنّت من است، و هر که سنّت‏ مرا زنده کند مرا زنده کرده، و هر که مرا زنده کند در بهشت با من خواهد بود.و آن حضرت هیچ‏گاه براى خود از کسى انتقام ‏نگرفت، بلکه آزار دهندگان را مى‏ بخشید و از آنان گذشت مى‏ فرمود.

8—تقسیم وقت

پیامبر (ص) ضمن برخوردهای مثبت با خانواده ، اوقات خود را در منزل به سه بخش  کرده بود : بخشی را برای خدا که در آن  به نماز ، عبادت و تهجد می پرداخت ، بخش هایی را برای اهل خانه ، انس گرفتن و گفتگو با آنان و تامین نیازهای روحی و عاطفی ایشان و بخش هایی را برای خود اختصاص داده بود .

9- معلم رذالت ها

قرآن شریف می‌فرماید: آهنگ­های شهوت‌انگیز، عکس­های مبتذل و فیلم­های مبتذل موجب می‌شود که انسان از نور به ظلمتها کشیده شود و موجب می‌شود که اصلاً از دین بیرون رود. می‌فرماید: «وَمِنَ الْنّاسِ مَنْ یَشْتَری لَهْوَ الْحَدیثِ لِیُضِلَّ عَنْ سَبیلِ اللّهِ بِغَیْرِ عِلْمٍ وَیَتَّخِذَهَا هُزُواً» به طور ناخودآگاه از دین بیرون می‌رود و به آن‌جا می‌رسد که اصلاً حق و حقیقت را مسخره می‌کند. «وَیَتَّخِذَهَا هُزُواً» چنان تخدیر شود که آن تخدیرش موجب شود دیگر چشم نداشته باشد، گوش نداشته باشد، دل نداشته باشد. لذا به دنبال آیه می‌فرماید: «وَاِذا تَتْلی عَلَیْهِ آیاتُنا وَلّی مُسْتَکْبِراً لَمْ یَسْمَعْها کَأنَّ اُذُنَیْهِ وَقْراً فَبَشّرْهُ بِعَذابٍ اَلیمٍ» (لقمان/7).
این آیه شریفه می‌فرماید فیلمهای شهوت‌انگیز، عکسهای شهوت‌انگیز و آهنگهای شهوت‌انگیز، اینها معلم اخلاقند، اما معلم اخلاق در جهت رذالت. انسان را رذل می‌کنند و صفات رذیله را به دل رسوخ می‌دهند و به آن‌جا می‌رسانند که اصلاً به واسطه آن صفات رذیله زیر همه‌چیز می‌زند.

10- امان از رها زبانان!

جوانی‌که شاگرد پیغمبر اکرم(ص) بود مرد پیغمبر او را در قبر گذاشت و روی قبر را پوشاند. مادرش گفت: برایت گریه نمی‌کنم. به دست پیغمبر اکرم به خاک رفتی.پیغمبر اکرم(ص) به اصحاب فرمودند: قبر چنان فشاری به او داد که استخوانهایش درهم شکسته شد. گفتند: یا رسول‌الله، آدم خوبی بود. فرمود: زبانش کلید نداشت؛ چیزهایی می‌گفت که نه نتیجه دنیا داشت نه نتیجه آخرت .

به یقین وقتی انسان به مقامات عالی می­رسد که بتواند به حواس و ذهن خود قفلی بزند که هر جایی گشوده نشود.علاوه بر این همه­ی ماها به یک اندازه از مکتب نورانی اسلام استفاده نمی­کنیم و به یک اندازه از اعمال،ثواب نمی­بریم زیرا درجه­ی معرفت و خلوص نیت­ها و...برابر نیست از اینرو آن حضرت فرمودند:«دو نفر از امت من به نماز می­ایستند، ولی فاصله­ی ثواب نمازهایشان زمین تا آسمان است.»

بنابراین همانطور در میان صدها بازی فوتبال دو مسابقه را نمی­توان یافت که از هرجهت مثل هم باشند،اعمال و معرفت پیروان مکتب محمدی(ص) نیز بسیار متفاوت است.بر این اساس پیروز میدان کسی است که به جای تحلیل دیگران به فکر ساختن شخصیت خودش باشد.

http://sadeqhmohamadi.andishvaran.ir/fa/shownote.html?DataID=8092

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
شنبه 1 تیر 1398 02:27 ق.ظ

Nicely put. Cheers!
cialis kaufen wo how much does a cialis cost discount cialis buying brand cialis online buy cheap cialis in uk cialis pills in singapore cialis great britain sublingual cialis online cialis daily price cialis best
جمعه 31 خرداد 1398 10:11 ق.ظ

Useful knowledge. With thanks.
cialis online il cialis quanto costa order a sample of cialis cuanto cuesta cialis yaho acheter cialis meilleur pri cialis daily new zealand price cialis per pill cialis online nederland buying brand cialis online cialis generique 5 mg
پنجشنبه 30 خرداد 1398 05:41 ب.ظ

Helpful posts. With thanks!
cialis cipla best buy achat cialis en itali cipla cialis online are there generic cialis compare prices cialis uk cialis dosage recommendations we choice cialis uk generic cialis review uk the best choice cialis woman get cheap cialis
چهارشنبه 29 خرداد 1398 06:49 ق.ظ

Cheers! Fantastic information.
cialis 20 mg cost cialis qualitat cialis 20mg prix en pharmacie cialis 5 mg schweiz cialis 20 mg effectiveness cost of cialis cvs if a woman takes a mans cialis cialis 5 mg para diabeticos cialis 100 mg 30 tablet rezeptfrei cialis apotheke
سه شنبه 28 خرداد 1398 08:14 ق.ظ

Great write ups, Thanks!
cialis daily reviews cialis 30 day sample cialis without a doctor's prescription cialis rezeptfrei cialis price thailand cipla cialis online tesco price cialis cialis 5 mg para diabeticos where to buy cialis in ontario walgreens price for cialis
دوشنبه 27 خرداد 1398 05:16 ب.ظ

Wow tons of superb knowledge!
cialis therapie cialis official site cialis for sale in europa click here to buy cialis cialis professional yohimbe effetti del cialis cialis en 24 hora generic cialis cialis authentique suisse cialis dose 30mg
یکشنبه 26 خرداد 1398 12:38 ب.ظ

Terrific posts. Kudos.
are there generic cialis pastillas cialis y alcoho warnings for cialis generic cialis 20mg uk cialis official site cialis pills prezzo cialis a buon mercato we choice cialis pfizer india costo in farmacia cialis cialis generika in deutschland kaufen
شنبه 25 خرداد 1398 08:43 ق.ظ

Fine advice. Regards!
price cialis best cialis generico milano cialis generique cialis 20 mg best price trusted tabled cialis softabs walgreens price for cialis online cialis cialis professional from usa cialis para que sirve only now cialis for sale in us
جمعه 24 خرداد 1398 06:41 ب.ظ

You definitely made the point!
cialis 20mg cialis generique cost of cialis cvs cialis 30 day sample cialis soft tabs for sale generic cialis levitra free generic cialis canadian drugs generic cialis cialis pills cialis lilly tadalafi
جمعه 24 خرداد 1398 03:59 ق.ظ

You stated this fantastically!
how to buy cialis online usa cialis qualitat opinioni cialis generico purchase once a day cialis the best site cialis tablets cialis farmacias guadalajara cheap cialis cialis for bph estudios de cialis genricos buying cialis overnight
پنجشنبه 23 خرداد 1398 12:22 ق.ظ

Nicely put, With thanks!
buy cialis online cheapest cialis para que sirve cialis diario compra tadalafil generic online prescriptions cialis cialis lilly tadalafi cialis bula cialis generisches kanada online prescriptions cialis we choice free trial of cialis
سه شنبه 21 خرداد 1398 03:23 ق.ظ

Seriously tons of very good facts!
buying cialis in colombia cialis taglich side effects of cialis generic cialis levitra cialis with 2 days delivery comprar cialis navarr 40 mg cialis what if i take cialis professional yohimbe cialis 5 mg schweiz india cialis 100mg cost
شنبه 18 خرداد 1398 04:18 ب.ظ

Amazing data, Thanks.
cialis rckenschmerzen cialis super acti order cialis from india cialis sale online acheter du cialis a geneve tadalafil pastillas cialis y alcoho if a woman takes a mans cialis cialis sans ordonnance comprar cialis navarr
جمعه 16 آذر 1397 02:11 ب.ظ

Nicely put, Thanks a lot.
cialis 20mg preis cf india cialis 100mg cost we recommend cialis best buy cialis 5mg billiger cialis for sale in europa warnings for cialis cialis authentique suisse low dose cialis blood pressure how to buy cialis online usa dosagem ideal cialis
سه شنبه 13 آذر 1397 08:25 ب.ظ

Nicely put, Appreciate it!
walgreens price for cialis fast cialis online cialis generique 5 mg cialis for sale we like it cialis soft gel acquisto online cialis buy cialis online nz cialis en mexico precio dosagem ideal cialis cialis farmacias guadalajara
دوشنبه 12 آذر 1397 09:39 ب.ظ

Seriously many of excellent advice.
cialis soft tabs for sale are there generic cialis buy cialis sample pack cialis with 2 days delivery no prescription cialis cheap we choice free trial of cialis cialis arginine interactio prezzo cialis a buon mercato generic cialis with dapoxetine we choice cialis uk
دوشنبه 12 آذر 1397 09:03 ق.ظ

Valuable postings. Thank you.
best generic drugs cialis cialis professional yohimbe cialis pas cher paris cialis with 2 days delivery look here cialis order on line cialis coupons we recommend cheapest cialis cialis 20 mg cut in half tadalafil cialis purchasing
جمعه 9 آذر 1397 08:58 ق.ظ

Awesome information. Thanks!
cialis sicuro in linea look here cialis cheap canada cipla cialis online prezzo cialis a buon mercato viagra cialis levitra cialis 50 mg soft tab buy cialis uk no prescription prix de cialis viagra vs cialis vs levitra cialis 100mg suppliers
پنجشنبه 8 آذر 1397 09:56 ب.ظ

This is nicely said. .
cialis baratos compran uk cialis coupons side effects for cialis side effects of cialis generic cialis at walmart 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis daily click now buy cialis brand cialis 20 mg buying cialis on internet
پنجشنبه 8 آذر 1397 10:22 ق.ظ

You actually reported this superbly!
price cialis per pill discount cialis deutschland cialis online discount cialis cialis tablets how does cialis work cialis daily dose generic cialis kaufen bankberweisung when can i take another cialis cialis 10mg prix pharmaci
چهارشنبه 7 آذر 1397 09:37 ب.ظ

Thanks! I like it.
we choice cialis uk cialis dosage amounts cialis prezzo al pubblico venta de cialis canada ou trouver cialis sur le net cialis 50 mg soft tab look here cialis cheap canada cialis kamagra levitra tadalafil generic cialis kaufen
چهارشنبه 7 آذر 1397 09:48 ق.ظ

Effectively spoken genuinely. .
cialis uk cialis billig link for you cialis price tadalafil generic sublingual cialis online comprar cialis navarr brand cialis nl tesco price cialis tadalafil generic cialis wir preise
یکشنبه 1 مهر 1397 11:44 ق.ظ

Amazing stuff. Appreciate it!
online drug store pharmacy canada pharmacy canada 24 buy vistagra usa canadian pharmaceuticals pharmacy pharmacy canada plus pharmacy onesource canadian online pharmacies legal canada online pharmacies legitimate
چهارشنبه 28 شهریور 1397 08:15 ق.ظ

Amazing data. Thanks.
cialis generika in deutschland kaufen we like it safe cheap cialis usa cialis online sublingual cialis online cialis generico buying cialis in colombia non 5 mg cialis generici cialis rckenschmerzen cialis 5mg billiger cheap cialis
دوشنبه 12 شهریور 1397 02:11 ب.ظ

You actually said that terrifically!
tadalafil 20 mg rx cialis para comprar click now cialis from canada cialis 5mg billiger 200 cialis coupon cialis tablets australia 200 cialis coupon cialis 20 mg cost acquistare cialis internet precios de cialis generico
یکشنبه 11 شهریور 1397 09:33 ب.ظ

Wow loads of beneficial tips.
link for you cialis price cialis herbs cialis side effects warnings for cialis cialis 20 mg buy cheap cialis in uk buy generic cialis buy cialis cheap 10 mg cialis 30 day trial coupon look here cialis cheap canada
سه شنبه 23 مرداد 1397 12:36 ق.ظ

Thanks a lot. Numerous write ups!

how to purchase cialis on line cialis online holland canadian cialis cialis italia gratis prices for cialis 50mg best generic drugs cialis precios cialis peru cialis online canadian cialis generico cialis mexico
دوشنبه 7 خرداد 1397 02:27 ب.ظ

Nicely put, Cheers.
calis the best choice cialis woman tadalafil 20mg cialis tablets estudios de cialis genricos can i take cialis and ecstasy cialis en mexico precio we like it cialis price generic cialis soft gels cialis billig
پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 06:43 ب.ظ

Good content. Regards!
cialis sicuro in linea cialis side effects dangers cialis herbs prix cialis once a da tadalafil tablets cialis 20 mg best price how to purchase cialis on line generic cialis levitra cialis soft tabs for sale legalidad de comprar cialis
پنجشنبه 6 اردیبهشت 1397 12:19 ق.ظ

Really lots of useful material!
sildenafil uk online viagra from pharmacy how to get viagra order viagra no prescription buy brand viagra order viagra online without a prescription buy viagra overnight delivery how buy viagra online buy viagra legally buy viagra cheaply
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
FaceBook ta paylaş Tweetle

دانلود آهنگ امیر تتلو به نام مرد - دانلود آهنگ امیر تتلو به نام مرد ختم قرآن